A nyár legkedveltebb zöldsége, a cukkini

A cukkini számos élettani hatása miatt nagyon kedvelt zöldség. Lúgosító hatású, segít helyreállítani szervezetünk sav-bázis egyensúlyát. A cukkinit készíthetjük rántva, rakottan, grillezhetjük, belereszelhetjük fasírtba, tálalhatjuk köretként, mártást vagy főzeléket készíthetünk belőle vagy akár salátának is felhasználhatjuk.

[wp_ad_camp_1]

A cukkini a tök és az uborka keresztezésével jött létre, nagyon alacsony kalóriatartalma miatt a fogyókúrázók is szívesen fogyasztják. A mai Guatemala és Mexikó környékéről származik, ahol több ezer éve szerves része a helyiek étrendjének. Könnyű termeszthetősége miatt hazánkban is rendkívül népszerű. A tökmagot májusban 3 centiméter mély fészkekbe vetik és júliustól már szedhetjük is a zsenge termést. Mivel a cukkini 95%-át víz alkotja, ezért kiváló hidratáló az emberi szervezet számára. Nemcsak folyadékpótlásra hasznos, hanem magas vitamin- és ásványianyag tartalmának köszönhetően számos nélkülözhetetlen elemmel tölt fel minket. Tartalmaz káliumot, foszfort cinket magnéziumot és kalciumot is, valamint A-, B1-, B2- és B6 vitaminokat is. 

Magas lutein tartalmának köszönhetően jó hatással van a látásra is. Első osztályú folsavforrás, magas rosttartalma miatt rendkívül jó hatással van az emésztésre, bátran fogyaszthatjuk, nem fog puffadást okozni. Béta-karotin és C-vitamin tartalmának köszönhetően védi az érfalakat, enyhíti az asztmás tüneteket, nagy szerepe van az ízületi és reumatikus panaszok megelőzésében. Ha lehet ne hámozzuk meg a cukkinit, a héjában lévő béta karotin és antioxidánsok segítenek megelőzni a sejtek károsodását, rákmegelőző hatású. Nemcsak a héja ehető, hanem a magja is, sőt a cukkini virága is. Leggyakrabban palacsintatésztába forgatva sütik ki, de Mexikóban leves készítésére is felhasználják.